Šediváčkův long za podpory Autocentra již po jedenácté

27.02. 2020

Orlické hory v měsíci lednu ožily jedním z nejtěžších závodů psích spřežení v Evropě. Proslulý Šediváčkův long odstartoval 21. ledna v Deštném v Orlických horách již po dvacáté čtvrté. Autocentrum MATRIX letos závody podpořilo již po jedenácté. Samotného slavnostního zahájení závodů se účastnil i ředitel divize Miroslav Moravec a někteří záměstnanci Autocentra.

 

 

Zaměstnanci Autocentra MATRIX již tradičně do Deštného přivezli dva vozy, SUV Škoda Karoq a nejnovější model Škoda Superb, které zdobily zahájení Šediváčkova longu.

Závodů se v letošním roce účastnila více než stovka musherů z deseti zemí společně se sedmi stovkami tažných psů. Během pěti dnů nastoupali více než 7500 výškových metrů. Původně 200 a 300 km dlouhé tratě organizátoři nakonec zkrátili, ale obavy z nedostatku sněhu se naštěstí nenaplnily a na hřebenech Orlických hor, kudy vedla převážná část trasy, ho byl dostatek. Cílem závodu byla osada Jedlová, která spadá pod obec Deštné.

 

 

Letošním nejrychlejším musherem na dlouhé trati se stal již několikanásobný vítěz Šediváčkova longu Roman Habásko ze severních Čech, trať zdolal s dvanáctičleným spřežením sibiřských husky za 16 hodin a 39 minut. Na kratší trati zvítězil Zdeněk Brůna, taktéž v českých barvách, a to v čase 9 hodin a 47 minut.

Závodů na krátké i dlouhé trati se letos účastnilo i několik žen. Jediné Švýcarce Corrine Brechtholdové se dokonce podařilo dokončit závod na dlouhé trati. Se sedmičleným spřežením dorazila do cíle za 24 hodin. I přesto, že některým závodníků se nepodařilo projet cílovou rovinkou, letošní závody zvládlo dokončit nadprůměrných 80% soutěžících.

Stejně jako každý rok, i letos byl Šediváčkův long výjimečným zážitkem pro všechny zúčastněné. Nezbývá než se společně těšit na další ročník, kterého bude divize Autocentrum i nadále ráda součástí.